‏‏

‏‏

شنبه, 07 تیر 1399 ساعت 05:41

استاندار ایلام: 2 ساعت به زمان کاری گمرک های ایران و عراق افزوده می شود

7tir994

استاندار ایلام با بیان اینکه مراودات تجاری بین ایران و عراق گسترش می‌یابد، گفت: در پی دیدار و گفت و گو با استاندار واسط عراق توافق شد ۲ ساعت به زمان کاری گمرک‌های ۲ کشور افزوده شود.

قاسم سلیمانی دشتکی پنجشنبه شب در دیدار با محمد جمیل المیاحی استاندار واسط عراق در مرز مهران از گسترش همکاری های ۲ استان خبر داد و افزود: در پی دیدار با آقای مسجدی سفیر ایران در عراق که روز گذشته انجام شد درخواست داشتیم که ملاقات هایی با استان های هم مرز ما با کشور عراق انجام شود.

وی یادآور شد: بر این اساس در سریعترین زمان ممکن از استاندار واسط دعوت کردیم که در مهران دیدار داشته باشیم و مباحث بین دو استان را با یکدیگر مطرح کنیم.

وی ادامه داد: درحال حاضر مهمترین مرز ما با کشور عراق با استان واسط است و مسائل و مباحث بسیاری بین این دو استان وجود دارد که باید به سرعت مطرح شده و تعیین تکلیف شود.

وی افزود: ما از لحاظ تردد زوار، مبادلات تجاری ، بازارچه چنگوله و بحث مبارزه با کرونا با استاندار واسط عراق وهیات همراه گفت و گو داشتیم.

استاندار ایلام روابط بین دو استان را تحت تاثیر بیماری کرونا و مشکلات داخلی کشور عراق عنوان کرد و گفت: کرونا مشکلات زیادی برای تجار ایران و عراق بوجود آورد با این وجود درخواست داشته ایم که مراودات تجاری بین دو کشور ایران و عراق از دو روز افزایش یابد و بصورت تمام وقت شود.

وی با اشاره به اینکه خواستار انجام تفاهم نامه ها و توافق بعمل آمده قبلی از طرف عراقی شده ایم، اضافه کرد: مقرر شد ظرف یک ماه آینده هیاتی به سرپرستی استاندار واسط عراق برای پیگیری تفاهم نامه ها و توافقات بعمل آمده به ایلام بیاید.

سلیمانی دشتکی با اشاره به اینکه از طرف عراقی درخواست داشته ایم که زیرساخت های آن سوی مرز را آماده کند، افزود: در تدارک هستیم با سه مرز چنگوله، چیلات و هلاله شمالی مراودات تجاری خود را با کشور عراق توسعه بدهیم.

وی در ادامه با توجه به درخواست استاندار واسط عراق مبنی بر نیاز شدید این استان به اکسیژن مایع گفت: با توجه به تولیداتی که در این زمینه داشتیم توافق کردیم با همکاری بخش خصوصی و اتاق بازرگانی نسبت به صادرات این محصول به استان واسط کشور عراق اقدام کنیم و در این زمینه هفته آینده هیاتی از استان واسط برای بررسی موضوع به ایلام سفر می کند.

وی افزود: همچنین واحدهای دانش بنیان ما در زمینه دستگاه اکسیژن ساز اقدامات خوبی داشته اند که مطرح شد در این زمینه هم بازدیدها صورت گیرد و در صورت تمایل نسبت  به صادرات این محصول نیز به کشور عراق اقدام شود.

محمد جمیل المیاحی استاندار واسط عراق نیز در این نشست ضمن تشکر از تلاش ها و پیگیری های استاندار ایلام در خصوص گسترش مبادلات تجاری و بازرگانی بین دو کشور ایران و عراق گفت: ما اولین استانی بودیم که قبل از دیگر پایانه ها مراودات تجاری را با کشور ایران از طریق مرز مهران فعلا بصورت دو روز در هفته از سر گرفته ایم.

وی در ادامه به درخواست استاندار ایلام مبنی بر تشکیل یک هیات ویژه برای پیگیری تفاهم نامه های فی مابین دو استان پاسخ مثبت داد و افزود: مشاور اقتصادی خود را به همراه یک هیات ویژه برای پیگیری تفاهم نامه های گذشته تشکیل خواهیم داد و ظرف یک ماه آینده به استان ایلام سفر خواهند داشت.

در دیدار استانداران ایلام و واسط عراق ضمن تاکید بر حسن همجواری دو کشور دوست و برادر، توافق شد: در خصوص تجهیزات مرتبط با کرونا و انتقال تجربیات موفق پزشکی در مقابله با این بیماری تفاهم نامه بین دو استان امضا شد.

همچنین در خصوص تامین و انتقال اکسیژن مایع به استان واسط و کشور عراق مقرر شد تا شنبه آینده هیاتی متشکل از اتاق بازرگانی دو استان و بخش خصوصی هماهنگی لازم جهت انتقال اکسیژن مایع از استان های اصفهان، تهران و خوزستان بعمل آید.

توافق شد در خصوص انتقال تجربیات کرونا تیمی از استان واسط عراق به استان ایلام اعزام و با دانشگاه علوم پزشکی ایلام تبادل تجربه انجام گیرد.

همچنین موافقت شد ظرف یک ماه آینده بنا به دعوت استاندار ایلام هیات استان واسط به ریاست استاندار واسط برای پیگیری تفاهم نامه ها و مصوبات قبلی به استان ایلام سفر کنند.

خواندن 102 دفعه