‏‏

‏‏

سه شنبه, 15 مرداد 1398 ساعت 13:18

رئیس اتاق بازرگانی ایلام در دیدار با هیات عراقی: مراودات اقتصادی و تجاری با عراق افزایش می یابد

15mordad981


 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام گفت: مراودات اقتصادی و تجاری بین جمهوری اسلامی ایران با کشور عراق افزایش می یابد.

 شعبان فروتن در دیدار با روسا و تجار استان های بابل، دیوانیه و دیالی عراق در تالار اجتماعات اتاق بازرگانی ایلام بیان کرد: دو کشور ایران و عراق همواره مصمم به توسعه فعالیت های اقتصادی بوده و بخش خصوصی نیز در این راستا در خط مقدم فعالیت اقتصادی قرار دارد.

وی افزود: برگزاری این گونه نشست ها بین اتاق های بازرگانی استان های همجوار ۲ کشور ایران و عراق که به عنوان پل ارتباطی بین دولت های خود شناخته می شوند می تواند باعث رفع مشکلات و پیشبرد امور جهت مراودات بیشتر اقتصادی و صادرات بیشتر باشد.

وی ادامه داد: بخش خصوصی ایران از هرگونه کاری که منجر به توسعه همکاری اقتصادی با کشور دوست و همسایه عراق شود، استقبال می کند و در این خصوص انتظارات افزایش واردات و صادرات وجود دارد که باید با همکاری یکدیگر انجام شود.

رئیس اتاق ایلام تاکید کرد: موقعیت و ظرفیت های خاصی بین ایران و عراق وجود دارد که باید از آنها به بهترین شیوه ممکن نهایت استفاده را بعمل آورد و این تنها نیازمند تعامل و همکاری بیشتر دو طرف است.

15mordad982

فروتن بر ضرورت پیگیری بازگشایی مرز های چیلات و چنگوله و افزایش بازارچه های بین این استان و کشور عراق تاکید کرد و یادآور شد: کارهای لازم در خصوص بازارچه های هلاله شمالی، چنگوله و چیلات دهلران انجام شده که لازم است برای تصویب نهایی پیگیری شوند چرا که این مرزها به توسعه صادرات میان دو کشور کمک زیادی خواهد کرد و بخش خصوصی عراق می تواند در این زمینه فعال تر اقدام کند.

وی بر ضرورت ایجاد دفتر مشترک بین اتاق ایلام و استان های هم جوار مرزی عراق با این استان تاکید کرد و گفت: ایجاد این دفاتر مشترک می تواند بخش عمده ای از مشکلات احتمالی را در سریعترین زمان ممکن پیگیری و مرتفع کند.

رئیس اتاق ایلام همچنین بر ضرورت ایجاد واحدهای مشترک تولیدی بین این استان و شهرهای مختلف عراق تاکید کرد و گفت: تولیدگران این استان از هرگونه همکاری تجاری و تولیدی با فعالان اقتصادی عراق استقبال می کنند.

فروتن افزود: مهمترین رویکرد بخش خصوصی استان ایلام مبتنی بر همکاری اقتصادی در بخش های تولیدی و تجارت با شهرهای مختلف عراق است و دستگاه های اجرایی استان نیز از این روند حمایت می کنند.

رئیس اتاق بازرگانی استان بابل عراق گفت: بیش از ۵۰ درصد کالاهای مورد نیاز بازار این کشور از طریق محصولات ایرانی تامین می شود.

صادق هاشم فاضل اظهار کرد: روابط تجاری و اقتصادی کشور میان عراق و ایران اختلاف بسیاری زیادی با روابط دیگر کشورها دارد، این ارتباط بسیار صمیمی و دوستانه بوده که یک مزیت خاصی برای توسعه همه جانبه دو طرف ایجاد کرده است.

وی با اشاره به فرهنگ های خاص و نزدیک ایلام با استان های همجوار عراق و داشتن ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با این کشور افزود: وجود این مرز طولانی و ایمن زمینه را برای توسعه هر چه بیشتر مراودات اقتصادی و بازرگانی فراهم آورده است.

رئیس اتاق بازرگانی استان بابل عراق با اشاره به حذف ویزا بین دو کشور ایران و عراق جهت افزایش مراودات در تمامی زمینه ها یادآور شد: در زمینه مراودات اقتصادی این مهم( حذف ویزا) به رونق هرچه بیشتر صادرات می انجامد.

15mordad983

هاشم فاضل ادامه داد: در جریان سفر رئیس جمهوری ایران به بغداد و همچنین سفر نخست وزیر عراق به تهران در خصوص افزایش مراودات اقتصادی اظهار نظرهای مثبتی انجام گرفت که امیدواریم به افزایش و تعامل بیشتر در این بخش ها منجر شود.

وی افزود: رغبت و تصمیم دو کشور برای ارتقاء تجارت و رونق دادن به صادرات تا سقف ۲۰ میلیارد دلار است که مقامات عالی رتبه نیز بر این مساله تاکید جدی داشتند.

رئیس اتاق بازرگانی استان بابل عراق افزود: با کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استان بابل رایزنی به منظور صادرات کالاهای وارداتی به عراق به ایران داشتیم، البته این پیشنهاد به نخست وزیر عراق ارائه شد که کالاهایی که به کشور عراق می رسد به ایران صادر شود.

وی، خواستار انتقال کارگاه و شرکت های ایرانی به عراق با مشارکت بخش خصوصی و به صورت سرمایه گذاری مشترک شد و گفت: با جدیت تمام این موضوع را دنبال خواهیم کرد و امیدواریم با همکاری یکدیگر این مهم به زودی اجرایی شود.

هاشم فاضل از تشکیل دفتر مشترک اتاق بازرگانی استان ایلام با استان های همجوار عراق استقبال کرد و گفت: پیشنهاد می کنیم تا نمایشگاه هایی از طرف اتاق بازرگانی ایلام یا سایر استان های مرزی به صورت دائمی دایر شود.

رئیس اتاق بازرگانی دیوانیه عراق نیز در این نشست گفت: روابط خوبی با همه اتاق های بازرگانی استان های ایران داریم اما رابطه استان های همجوار مرزی عراق با استان ایلام بسیار خوب و ویژه است.

محمود عبدالحسن جبار افزود: کشور عراق روابط زیادی با کشورهای اروپایی و عربی دارد اما رغبت و تصمیم ما ارتقاء این روابط با جمهوری اسلامی ایران و تداوم و استمرار تجارت و بازرگانی است.

وی در خصوص برپایی نمایشگاه کالاهای ایرانی در عراق تصریح کرد: اتاق بازرگانی دیوانیه همانند سایر استان های مرزی با ایلام از این مهم استقبال می کند.

رئیس اتاق بازرگانی استان دیوانیه عراق از آمادگی کامل این استان برای دعوت شرکت های ایرانی و تشکیل خطوط تولید در این استان خبر داد و افزود: این موضوع را با مقامات عالی رتبه به صورت جد پیگیر خواهیم شد.

رئیس اتاق استان بازرگانی استان دیالی عراق هم از آمادگی کامل برای ایجاد دفتر مشترک بین اتاق بازرگانی استان های مرزی عراق با استان ایلام خبر داد و افزود: این دفاتر مشترک باید تضمین کننده امور تجاری بوده تا تجار با اطمینان خاطر بیشتر به فعالیت خود ادامه دهند.

محمد سامی حمید ملا جواد خواستار اجرای ضمانت اموال تجار دو طرف شد و یادآور شد: در توافق نامه ای که منعقد   می شود باید این موضوع لحاظ شود.

15mordad984

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست گفت: کشور عراق برای تولیدگران ایرانی که تمایل به ایجاد واحد تولیدی دارند باید تضمین لازم ارائه دهد و زیرساخت ها را برای تحقق این مهم ایجاد کند.

عدنان کرمی نسب افزود: بخش خصوصی و تولیدگران ایرانی آمادگی دارند در صورت حمایت از طرف دولت عراق در   بخش های مختلف صنایع کوچک و متوسط در کشور همسایه واحد تولیدی متناسب با نیاز ایجاد کنند.

سعد حسینی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیزخواستار یکسان سازی تعرفه ها گمرکی از طرف مسئولان دولت عراق در مرزهای رسمی کشور همسایه شد.

سیدمحمد موسوی نسب دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز در این نشست خواستار حمایت دولت مرکزی عراق از تولیدگران متقاضی برای راه اندازی واحدهای تولیدی در کشور همسایه شد.

اکبر ابراهیم نژاد دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایلام نیز گفت: با توجه به سخت گیری و محدویت برای میوه و تره بار به عراق پیشنهاد می شود که صادرات این محصولات به مناطق و شهرهایی که نیاز به میوه و تره بار دارند، آزاد شود.

 

خواندن 827 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 27 مرداد 1398 ساعت 09:03