‏‏

‏‏

چهارشنبه, 04 تیر 1399 ساعت 06:06

رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور در اتاق بازرگانی ایلام: گفتمان مهارت در کشور ضعیف و مغفول مانده است

4tir991

 

 

معاون وزیر و رییس سازمان فنی و حرفه‌ای توجه دادن جامعه به ارزش مهارت را از برنامه‌های محوری این سازمان در سالجاری برشمرد و گفت: گفتمان مهارت در کشور ضعیف و به نوعی مغفول مانده است چرا که در مسیری قرار گرفته‌ایم که تمام ارزش‌ها در دانشگاه‌ها متمرکز شده است.

علی‌اوسط هاشمی در نشست هم اندیشی با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان ایلام اظهار داشت: امروزه در دنیای کنونی به فکر و ایده توجه ویژه ای می‌شود و اندیشه و خلاقیت و ابداع و نوآوری بسیار مورد حمایت قرار می‌گیرد لذا منجر به فکر و دانایی می‌شود و این نوع نگاه مناسب پیشرفت و توسعه یک کشور است.

وی، درک درست به اهمیت مهارت‌آموزی را پشتوانه ارزشمندی برای سازمان فنی و حرفه‌ای عنوان کرد و افزود: انسان به عنوان محور تغییر، تحول و ساختن است و اگر انسان و قدرت تغییرش به خوبی مورد توجه قرار گیرد قطعا جامعه بدون اتکا به منابع و ذخائر اصلی موجود خود موفق خواهد بود چون بر اساس توانمندی افراد شکل گرفته است.

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی و رییس سازمان فنی و حرفه‌ای یادآور شد: باید بپذیریم تغییر الزامی است و باید متناسب با ضرورت‌های زمان پیش برویم از همین بازنگری در استانداردهای آموزشی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.

اوسط هاشمی تاکید کرد: بازنگری در استانداردهای آزموشی و صلاحیت‌های حرفه‌ای نخستین گامی است که در سالجاری برداشته‌ ایم و هدفگذاری شده که تا پایان سال در ۲ هزار استاندارد آموزشی بازنگری شود.

وی با تاکید بر ترویج روش آموزش های دوگانه گفت: سازمان فنی و حرفه ای در این زمینه با سنجش مهارت ها در این عرصه نقش آفرینی خواهد کرد.

معاون وزیر تعاون ادامه داد: جامعه خالی از نیروی مهارت است و برای رسیدن به نیرویی که بعنوان بازوان کارفرما و کارآفرین کیفیت رقابت را افزایش دهد نیروی انسانی مهارت دیده و با آموزش کاربردی است.

اوسط هاشمی با بیان اینکه سند راهبردی ۲۲ استان در کشور نهایی شده است، گفت:  سند رابردی مهارت در استان ایلام تاکنون اجرا نشده و ما باید تقاضا محوری را به سمت آموزش مهارت سوق دهیم همچنین باید مهارت را با استفاده از تمام ظرفیت‌های قانونی، قانونمند و با قاعده‌پذیری شکل دهیم.

وی سنجش مهارت در استان ایلام را با وجود ظرفیت های انسانی بالا ضروری دانست و اضافه کرد: باید مرکز سنجش مهارت در این استان شکل بگیرد چرا که نگاه وسیع به مهارت می تواند در هدایت جامعه جویای کار موثر باشد.

رییس سازمان فنی و حرفه ای با بیان اینکه نیاز امروز کشور مهارت آموزی است، افزود: در طول ۴۰ سال گذشته گفتمان درست مهارتی نداشته ایم و نیازمند گفتمان ملی مهارت هستیم که این مهم با طرح آمایش سرزمینی پاسخ داده می شود.

اوسط هاشمی تاکید کرد: پیوست نیروی انسانی در کنار پیوست مهارت باید مورد توجه قرار گیرد و در این به عرصه به نیازسنجی و تقاضا توجه شود.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایلام نیز در این نشست گفت: مهارت‌آموزی یکی از مهم ترین مقوله‌ها در حوزه جهش تولید است و نقش موثری در بهبود فضای کسب و کار و در نهایت رونق اقتصاد دارد.

شعبان فروتن اظهار داشت: با توجه به ظرفیت استان ایلام در بخش نفت، گاز و پتروشیمی باید به مقوله مهارت‌آموزی بیشتر توجه شود.

وی ادامه داد: اتاق بازرگانی ایلام آمادگی لازم برای برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک با فنی و حرفه‌ای به منظور توسعه مهارت آموزی در بین جوانان جویای کار را دارد.

وی تصریح کرد: تولید و صادرات مکمل یکدیگرند و رونق این 2 بخش نیازمند نگاه فرابخشی است.

فروتن گفت: تولید در استان ایلام آنطور که باید نتوانسته است به توسعه دست یابد و واحدهای تولیدی برای فعالیت نیازمند همراهی و مساعدت دولت هستند.

وی تاکید کرد: به منظور رونق اقتصادی منطقه، ایجاد اشتغال پایدار و توسعه صادرات باید به بخش تولید منطقه نگاه ویژه‌ای شود.

4tir992

رییس اتاق ایلام یادآور شد: تقویت تولید باعث می شود اشتغال، ارزآوری و صادرات رونق بگیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام گفت: با توجه به ظرفیت استان در زمینه آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و استقبال عراق از این موضوع امکان صادرات خدمات در این حوزه به این کشور وجود دارد.

حیدر نعمتی اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌ها و تلاش مجموعه اقتصادی استان باید مبتنی بر تحقق شعار سال و منتهی به جهش تولید، رونق اشتغال و بهبود معیشت و کسب و کارها شود.

وی افزود: سال گذشته از محل رونق تولید، اقتصاد مقاومتی، مشاغل روستایی و کسب و کارهای خانگی طرح‌های خوبی اجرا شد که بدون شک با بهره‌برداری از آنها اشتغال ایجاد می‌شود.

نعمتی با بیان اینکه یکی از پایه‌های رشد کشورها مهارت‌آموزی و کسب دانش است، گفت: در قانون اساسی کشور به مهارت‌آموزی، ایجاد اشتغال پایدار و مولد، گذراندن دوره‌های مهارت و کسب دانش تاکید شده است.

وی یادآور شد: استان ایلام دارای ۱۱ درصد منابع گازی، ۶ درصد کانی‌های غیر فلزی با کیفیت عالی دارای رتبه  سوم کشور، ۶۵ گونه محصول کشاورزی، ۱۸ ایستگاه پمپاژ، ۳۳ رشته صنایع‌دستی و هتل و رستوران‌هایی است که به عنوان ظرفیت قابل توجه هستند.

وی تاکید کرد: با وجود اقدام های صورت گرفته و کاهش نرخ بیکاری در استان اما افراد جویای کار بسیاری وجود دارد که بازار مناسبی برای جذب آنها نداریم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام ادامه داد: در استان امکان ایجاد کارگاه‌های متمرکز و نیمه‌متمرکز، کشت گلخانه‌ای و گیاهان دارویی نیز وجود دارد اما با تمام این ظرفیت‌ها  نیروی کار مهارتی و آموزش دیده نداریم.

نعمتی اظهار داشت: با وجود دارا بودن پروژه‌های نفت و گاز، ۵۳ درصد نیروها بدلیل اینکه نیروهای بومی مهارت لازم را ندارند، غیربومی هستند.

وی تاکید کرد: باید اتاق فکر آموزش فنی و حرفه‌ای تشکیل شود و با الزام یک پیوست مهارت آموزشی، شرکت‌ها را مکلف به استخدام نیروهای آموزش دیده کنند.

نعمتی همچنین بر احصای نیازهای آموزشی فعالان بخش خصوصی تاکید کرد.

خواندن 180 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 14 تیر 1399 ساعت 08:05